Suranne Table Lamp
Call for Price
D8U-3031-F2 - Soverato Outdoor Swivel Lounge Chair - Natural
Call for Price
Minnie Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Minnie is a traditional recliner with fresh and casual features. Its set-back rounded arms are accented in the front with welt cording. The fully padded footrest and button-tufted back cushion add comfort and style to this timeless piece. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Minnie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 123.000 lb |
| Product Weight | 123 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Minnie Fabric Power Recliner
Minnie Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Minnie Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Minnie Fabric Power Rocking Recliner
Minnie Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Minnie Fabric Recliner
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
| Features | Fabric |
Minnie Fabric Recliner
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
| Features | Fabric |
Minnie Fabric Rocking Recliner
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.