Momentum - Cashew Power Zero Gravity Recliner With Heat & Massage
$1,699.00 Original price was: $1,699.00.$1,238.99Current price is: $1,238.99.
Nexus - Autumn Umber Power Zero Gravity Recliner
Call for Price
Momentum – Dark Granite Power Zero Gravity Recliner With Heat & Massage
"*" indicates required fields
Description
Combining comfort and modern convenience, Momentum is a stylish addition to any contemporary home. With a zero-gravity power recline and independently adjustable power headrests, you can control heat, massage, and lumbar support with one remote. The slimline, padded armrests, and easy-to-clean synthetic leather fabric make this recliner a must-have.
Product Details
| Zero-gravity power recline with independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| Smooth, modern, easy-to-clean synthetic leather fabric | Yes |
| Remote controlled heat, massage, power lumbar, and home button in left-arm-facing and right-arm-facing recliners | Yes |
| Slimline saddle padded armrests | Yes |
Additional information
| Dimensions | 39.5 × 48.5 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Granite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Momentum |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Momentum – Cashew 6pc Power Zero Gravity Modular With Heat, Massage And Speaker
Momentum – Cashew Power Zero Gravity Recliner With Heat & Massage
Momentum – Dark Granite 6pc Power Zero Gravity Modular With Heat, Massage And Speaker
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.