Nathan Power Glider Wall Recliner
Power glider wall recliner with smooth glide, wall-hugger recline, and a power-adjustable headrest. Built-in USB ports and pad-over track arms enhance comfort and convenience.
"*" indicates required fields
The Nathan Power Glider Wall Recliner combines generous scale with a smooth, calming glide for the ultimate in relaxation. Its power wall-hugger mechanism lets you fully recline without moving away from the wall, while the pad-over track arms add a soft, supportive touch. The power-adjustable headrest allows you to find your perfect angle for reading, TV viewing, or napping, and built-in USB-ports keep your devices ready to go. Upholstered in strong, velvety microfiber, Nathan delivers comfort and convenience in an inviting modern style.
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 43 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nathan Java |
| Style | Modern |
| Collection | Nathan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.