Living Room Hudson LAF Sofa Return
Call for Price
The Lancaster Bed: Available in K, Q, F, Tw - BD-702QF
Call for Price
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Outfitted in a dark, molasses brown fabric, this recliner brings a leather look to your room with the softness and comfort of fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Heavy-Duty Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 629-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.