
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Top-grain leather zero-gravity power recliner with a tailored look and power-adjustable headrest. USB-equipped power switch keeps devices handy.
"*" indicates required fields
The Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner blends the tailored look of a stationary chair with the luxurious function of power motion. Designed with generously padded arms and headrest accented by a mini-flange welt, Raymond adds a refined touch to modern living spaces. Full zero-gravity reclining eases pressure points for deep relaxation, while the power-adjustable headrest lets you fine tune your comfort for viewing TV, reading or napping. USB ports are integrated into the power switch, so you can easily power up your devices while you kick back. Handtailored in top-grain leather with a matching vinyl back and sides, Raymond delivers a supple feel and upscale look that elevates your style–and your downtime.
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 39 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Raymond Vanilla |
| Style | Contemporary |
| Collection | Raymond |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.