Stressless® Paul (M) Cross Base Recliner with Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Stressless® Paul has an innovative height-adjustable headrest integrated into the backrest, which allows it to be raised seamlessly without gaps. The headrest can be lengthened by up to 2.75 in, making it our tallest recliner in this series to date. A wing-shaped back with extra padding on the sides plus covered armrests provide the comfortable feeling of being hugged whilst sitting, alongside a smile-shaped seat that allows you to really sink into the chair. Stressless® Paul is visually appealing, with curved lines, exclusive premium detail piping and extra foam added on the sides of the backrest. The sumptuous headrest cushion offers perfect support for both the head and neck.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Matte Black |
| Wood Color | Walnut stain |
| Dimensions | 31.1 × 32.28 × 42.91 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Stressless® Paul |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Paul (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.