Door Chest
Call for Price
Revere Headboard - California King / 804 Ember
Call for Price
Acacia Storage Console
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
With clean lines and elegant details, the Acacia collection delivers an updated take on traditional reclining sofas – perfect for modern family rooms. Padded armrests and a full chaise seat offer support from all angles. The back pull and precise topstitch accent finish the frame with a polished flair.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Classic Buff |
| Depth | 49.00 |
| Displayed Covers | Classic Buff,Evoque Stone,Valencia Biscotti,Basilica Clambake |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.00 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 40 × 13.1 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Acacia |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |



















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.