Cape May 4052 Chair 1/2
Call for Price
Chapman, Larrabee Living Room Larrabee LAF Curved Loveseat
"*" indicates required fields
Description
The Upholstery Collection features a mix of coordinating sofa, loveseat, chair and ottoman groups to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary Ð and everything in between Ð each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back Pillow |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (1) 18″ Pillow & (1) 20″ Pillow in matching fabric. Contrasting options available for an upcharge. |
| trim | Straight stitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 35 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sorrel |
| Style | Transitional |
| Collection | Chapman, Larrabee |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chapman, Larrabee Living Room Larrabee LAF Bumper Chaise
Chapman, Larrabee Living Room Larrabee RAF Bumper Chaise
Chapman, Larrabee Living Room Larrabee Sectional
Related products
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Rectangle Chairside Table
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.