
LR-7600-12X - Leatherstone Large Ottoman
Call for Price
Origins 48-inch High Bookcase - 809 Ebony
Call for Price
Charli 40 Right-Hand Facing Sofa Split
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Starting with a simple yet complex set of curves Charli features an arm style that is soothing and sophisticated, designed with graceful arcs. Charli features our premium seating package encased by a bullnose style seat design, and blunt knife edge style back cushions. A new half round leg was designed to complement and continue the arm shape to the floor. Charli is available in both stationary and motion.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Rein Bruin |
| Depth | 40.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 33.00 |
| Mechanism | Power recline with a discreet touch control button switch, located between the arm and the seat cushion |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Loose seat cushions feature a knife edge border, duvet style seat and back cushions are 25% feather / 75% ball fiber. Cushions can be removed from frame. |
| Seating | Loose back cushions feature a high-quality foam core, encased in a feather/fiber channeled wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
Additional information
| Dimensions | 40 × 110.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Charli |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |


















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.