LR-38286 - Nate Leather Ottoman
Call for Price
Martine Recliner - Morganton Pearl / 91N - Bristol
Call for Price
Lexi Left-Hand Facing Sofa Split
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Lexi collection offers a thin, arch style arm, combined with bull nose cushions to create a soothing back drop to any setting. Precise tailoring, premium comfort and smaller scaled, this series offers ample frame options to personalize any space.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Catrin Grecian Linen |
| Depth | 36.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 33.50 |
| Seating | Bull nose style seat cushions are removable but not reversible. Seat cores feature multi-layered, contoured high resiliency CertiPUR-US® foam, wrapped in down blend (25% feather / 75% ball fi |
| Seating | Back cushions share the same arch shape design element as the arm and are removable and reversible. The back cushions are also down blend and encased in down proof ticking. |
Additional information
| Dimensions | 36 × 100.5 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Lexi |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |



















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.