Loft Living, Darrien Living Room Darrien RAF Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting welt, inside back, seat cushion, arm caps and pillow. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard welt trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 56 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Darrien, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Darrien Living Room Darrien 3 over 3 Sofa
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Armless Loveseat
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Conversation Sofa
Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Loveseat
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Matching Ottoman
Related products
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Denim Cocktail Table
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Paula Deen by Studio C Chairs
Davis Fabric Power Rocking Recliner
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Chair and a Half
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.