Revere Bed - Complete Bed / Queen / 804 Ember
Call for Price
Hudson Outdoor Chair - Special Order
Call for Price
Loft Living, Daxton Living Room Daxton LAF Chaise
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting pillow, inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Contrasting options available. |
| trim | Standard topstitch trim only. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 32 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Daxton, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Daxton Living Room Daxton 3 over 3 Sofa
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Armless Loveseat
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Conversation Sofa
Loft Living, Daxton Living Room Daxton LAF Loveseat
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Matching Ottoman
Related products
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Denim Cocktail Table
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Americana Modern – Denim Functional File With Power Center
Serta Perfect Sleeper Blue Lagoon Nights Innerspring Firm Mattress
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.