Back to products
Revere Headboard - Full / 805 Dune
Call for Price
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Conversation Sofa
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Contrasting options available. |
| trim | Standard topstich trim. |
| type | Sofas, Three Cushion Sofas |
Additional information
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 109 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Daxton, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Daxton Living Room Daxton 3 over 3 Sofa
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Matching Ottoman
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Swivel Chair
Related products
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.