
Chair 797020PC
$2,340.00 Original price was: $2,340.00.$1,468.99Current price is: $1,468.99.
CM Leather Ottomans & Poufs
$2,860.00 Original price was: $2,860.00.$1,798.99Current price is: $1,798.99.
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
This classic sofa is simply a perfect fit. Measuring 73” in length, it’s a great choice for small spaces. It features a plush tight back and elegant curved wings, as well as a simple sock arm and tapered legs. Also available as a full size sleeper! Matching loveseat, chair and ottoman available as well.
Product Details
| Back Type | Drawstring Tight Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 15.0 |
| A Pillow Height | 15.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Between Arms | 21.0 |
| Style Cubes | 60.0 |
| Style Units | 91.0 |
Additional information
| Weight | 43.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 73 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Related products
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.