Trundle Blacksmith
Call for Price
Gable Road 74-inch Dining Table - 807 Harvest
Call for Price
Martina Track Arm Left-Hand Facing Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Designed with a transitional track arm, t-cushion design and companion toss pillows, the Diego upholstery collection will elevate any living space. Offering two ultra-comfortable seating packages – Premium or Premium Plush – Diego provides a variety of choice with a multitude of pieces to choose from.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Arezzo Forest |
| Depth | 36.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 34.50 |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Loose non-reversible seat cushions with Premium fill as standard, Multi-layered HR foam. Available Premium Plush fill, fully reversible multi-layered HR foam fully encased in down-proof ticki |
| Seating | Attached back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. Cushions are fully attached and non-removable. |
Additional information
| Dimensions | 36 × 56 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Martina Track Arm |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.