Miami Right-Hand Facing Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Low-slung and solid with a modern profile, the Miami collection is the epitome of coastal cool. Its large scale makes it ideal for lively gatherings and family movie nights alike. Details like decorative pulls, bench seating and a sculptural padded arm add even more character to this contemporary frame.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Solana Tusk |
| Depth | 40.00 |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 32.00 |
| Seating | Semi-attached back cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are attached along a seam using a zipper or other removable fastening method. Cus |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Semi-attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are attached along a seam using a zipper or other removable fastening method. Cus |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 40 × 62 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Miami |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.