Complete Panel Bed, Queen 5/0, Mirror, Dresser
Call for Price
Revere Bunk Bed Set - Complete Bed / Twin / 808 Russet
Call for Price
Oakley Power Armless Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Bringing a more modern look to the comfort and convenience of motion furnishings, the Oakley will soon become a cherished place to recharge at the end of a long week. A double-bolstered back brings a structured look, accented by topstitch details on the back and seat. Power headrest, recline, and lumbar offer infinite opportunities for creating the perfect position, while wall-hugger technology ensures a full recline with as little as 4″ of wall clearance. Every smooth movement is activated with a brushed-metal switch that features integrated USB charging.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Rein Toast |
| Depth | 41.00 |
| Features | Keep all your devices charged and at your fingertips with built-in USB charging, 2.1 amp |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish |
| Features | Flange piping for a casual and relaxed accented finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 41.00 |
| Mechanism | Power recline, power headrests and power lumbar with a button switch featuring integrated USB charging, and LED backlighting, finished in an attractive brushed metal |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 41 × 23 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Oakley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.