Upholstery Living Room Venezio RAF Chaise
"*" indicates required fields
The Venezio RAF Chaise blends comfort and elegance with its curved arm design and plush blend-down seating. Ideal for sectional configurations, it offers endless customization with premium fabrics and finishes to match your unique aesthetic. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush cushion as standard. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| pillow | (1) 20-inch Throw Pillow in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 39 × 34 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Pink |
| Detail Color | Palisade Dark |
| Style | Transitional |
| Collection | Venezio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Upholstery Living Room Venezio Armless Chair
Upholstery Living Room Venezio LAF Chair
Upholstery Living Room Venezio LAF Chaise
Upholstery Living Room Venezio LAF Loveseat
Upholstery Living Room Venezio RAF Chair
Upholstery Living Room Venezio RAF Loveseat
Related products
Brie Armless Chair, Champagne, 2 Per Box, Priced Each
Rosa Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Pink |
| Style | Transitional |
| Collection | Rosa |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.