Zeke 3470 Sofa
Call for Price
Upholstery Living Room Venezio Armless Chair
"*" indicates required fields
Description
The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush cushion as standard. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 31 × 34 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | Fossil |
| Style | Transitional |
| Collection | Venezio |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Upholstery Living Room Venezio LAF Chair
Upholstery Living Room Venezio RAF Chair
Related products
End Table
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.