Upholstery Living Room Venezio Armless Chair
Call for Price
Queen Cottage Bed in Pure White - BD08-504QR
Call for Price
Ranger Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields
Description
Meet the Ranger recliner, your new relaxation paradise. Packed with every luxurious comfort feature you could possibly need, all in an eye-catching transitional style. Kick back in the Zero Gravity recline for ultimate weightless relaxation, while heat and air massage functions soothe all your tired muscles. Keep your devices close and charged up with handy USB-A and USB-C charging ports. Upholstered in your choice of rich, decadent top-grain leather, Ranger has all the style you want and all the comfort you deserve.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Ranger |
|---|---|
| Carton Volume | 26.850 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Product Weight | 190 lb |
Additional information
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Ranger |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.