Conifer Dining Arm Chair, Moss
Call for Price
Dining Essentials - San Remo Chair in Bourbon Oak
Call for Price
Upholstery Living Room Vera Skirted LAF Loveseat
"*" indicates required fields
Description
The Vera Skirted LAF Loveseat brings comfort and elegance to sectional arrangements. Featuring sloped arms, a skirted base, and two throw pillows, it offers extensive fabric customization to suit your home. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with the Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20-inch Throw Pillows in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Dimensions | 22 × 51 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vera |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.