Harvey Ellis Hi-Lo Standing Desk Cherry
Call for Price
Hi-Lo Standing Desk, No Inlay Cherry
Call for Price
Dana Fabric Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space. Multiple sectional components provide countless configurations to fit any room’s shape and scale.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dana Fabric Chair
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Loveseat
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 58 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Sofa
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 82 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.