Dana Leather Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.40 |
| Carton Weight | 75 lb |
| Product Weight | 75 lb |
| Carton Volume | 24.400 |
| Carton Weight | 75.000 lb |
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dana Fabric Chair
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Loveseat
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 58 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Sofa
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 82 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Leather Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Leather |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.