Devon Fabric Power Reclining Sectional
"*" indicates required fields
SKU:
2882-SECTP
Category: Sectionals
Tags: Fabric:, Flexsteel, Gray, Power, Power Reclining, Reclining, Sectionals
Description
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button. The optional straight console provides a space for two drinks.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Power Button |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.