Mission Lingerie Chest
Call for Price
Levitate Leather Power Reclining Sofa
Call for Price
Finley Fabric Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley sectional. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this modular design allows you to create your perfect size and configuration. The semi-attached back and removable, rearrangeable seat cushions make it easy to clean and maintain your sectional. Complete with our included accent pillows to elevate the look. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Finley Fabric Chair
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Loveseat
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Ottoman
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Incliner
Finley Fabric Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Finley Fabric Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.