Getaway Coastal Living Home Collection St Lucia Console
Call for Price

Stressless® Mint Home Office High Back
Call for Price
Finley Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5010-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Fabric:, Flexsteel, Gray, Ottomans & Poufs
Description
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley ottoman. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and showcases an attractive welt detail. Pair with any other piece in the Finley collection to complete the look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Carton Volume | 6.800 |
| Carton Weight | 22.000 lb |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Finley Leather Chair
Finley Leather Loveseat
Finley Leather Ottoman
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Leather |
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Sofa
Related products
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.