Finley Leather Power Inclining Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining sofa. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary sofa but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 61.50 |
| Carton Weight | 241 lb |
| Product Weight | 241 lb |
| Carton Volume | 61.500 |
| Carton Weight | 241.000 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Finley Leather Chair
Finley Leather Loveseat
Finley Leather Ottoman
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Leather |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.