Angie Queen Sleeper
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Angie can only be described one way… Sleek, simple, and super comfortable. Its clean silhouette is achieved with a tight back, a P-shaped roll arm, and an exposed wood leg. This fashion-forward silhouette can go from understated and sophisticated to fabulous and fun with the change of a fabric. We offer a sofa, loveseat, chair, ottoman, floating ottoman chaise, and sectional, as well as twin, full, and queen sleepers in this collection.
Width75″ (190.5 cm)
Depth35″ (88.9 cm)
Height36″ (91.4 cm)
Seat Width60″ (152.4 cm)
Seat Depth22″ (55.9 cm)
Seat Height21″ (53.3 cm)
About Lifestyle
England furniture is a proudly American-made business. Lifestyle has been crafting quality upholstered furniture in the foothills of East Tennessee since 1964. Founded by the England brothers, the goal of Lifestyle is to be recognized for the highest quality with the shortest build cycle in the industry.
England manufactures sofas, sectionals, loveseats, accent chairs, ottomans, sleeper sofas, and even occasional tables, emphasizing quality materials and custom options. With England furniture, you can complete any type of living room with ease.
With Lifestyle, you can create a matching living room set or match patterns and colors to make your unique look. With over 500 fabrics and leathers to choose from, England offers the broadest selection and countless combinations to help customers create something uniquely suited for their home. England offers a wide range of fabric selection options at no additional cost. England is tough to beat for options and price points if you want custom upholstery to match your preferred style.
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Related products
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Paige 21 Queen Sleeper
| Weight | 59.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |









