Nightstand
Call for Price
Gable Road Bed - Complete Bed / Twin / 805 Dune
Call for Price
California Single Sofabed with 1 Cushion
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
With slender arms and a welt detail, the California sleeper sofa has elegant style to spare. Its most impressive attributes are hidden: a mattress topped with gel-infused memory foam that folds open easily, keeping the sofa cushions in place and providing an exceptionally comfortable place to sleep.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Arezzo French Blue |
| Depth | 38.50 |
| Displayed Covers | Jaxon Creme,Frolic Chiffon,Catrin Peppercorn,Classic Buff |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Features | Piping for an elegant finish that frames the shape of this design |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 36.00 |
| Mechanism | Maximum weight capacity – 600 lbsAll sofa bed pieces have an easy open and close operation, seat and back cushions remain attached during opening and closing. |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Series Video | https://www.youtube.com/embed/rH6oBcKo0lY |
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 54.25 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | California |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Soft Haven Sleeper Sofas
Soft Haven Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.