Costa 407 Lay Flat Reclining Loveseat
Call for Price
Maxwell Barrel Back Accent Chair
Call for Price
22-2175 – Lucas Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Lucas Sofa is a modern angular form with envelope arms that wrap up and over the seat cushions and a low back making it the perfect sofa for floating in a room where seeing across the space is important. The welt lines run up the middle of the arm and down the inside of the frame creating great visual interest from the front. These same welt lines accentuate the back of the frame. Lucas is also available as a swivel chair and stationary chair.
Product Details
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Volume | 94 cft |
| Weight | 259 lb |
| Leather | 324 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 20.25 yrd |
Additional information
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 109 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.