703850 New Traditions Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Don’t’ settle for ordinary when the elevated styling and sharp details on this piece will make a statement in your home. It features high shelter arms and tall tapered legs , giving a crisp, structured effect. Balancing this with the softness of 5 back pillows brings this sofa’s design into perfect alignment. Also available is the matching loveseat. Also available with nail head trim using style number 703950.
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







