Today’s Hours Getting Hours
Raymond Leather Power Reclining Sofa
Call for Price
New Traditions Chairs
$2,320.00 Original price was: $2,320.00.$1,458.99Current price is: $1,458.99.
CM Modern Sofas
"*" indicates required fields
Description
Sleek, modern, and designed for simplicity, this unique sofa draws inspiration from clean lines and a no-fuss attitude. It features a two seat configuration and utilizes Blend Down cushions, 2 arm bolsters, and loose bed-pillow style backs. Also available with a single Bench Seat and 2 Backs (style 742370BD) or as a 2-piece sofa with chaise (7423BD 2 pc Sect). Other pieces in this group include chair 1/2 and ottoman.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| Kidney Pillow Count | 2 |
| Kidney Pillow Width | 24.0 |
| Kidney Pillow Height | 11.0 |
| Style Arm Height | 28.0 |
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 63.0 |
| Style Units | 170.0 |
Additional information
| Weight | 62.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CM Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
792750-68BD Sleeper Sofa
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 81 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
CM Modern Chairs
Related products
MS Rhea Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrest
Club Level Levitate Motion Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.