Raymond Leather Power Reclining Sofa
Modern leather power reclining sofa with dual zero‑gravity end seats and power headrests. Built‑in USB ports keep devices charged while you unwind.
"*" indicates required fields
Anchor your living space with the modern, luxurious style of the The Raymond Leather Power Reclining Sofa. Generously padded cushions and arm rests invite everyone to sink in, while dual zero-gravity reclining end seats with power-adjustable headrests provides the ultimate in personalized comfort for two. USB ports are integrated into the power switches, so you can easily power up your devices while you recharge. Handtailored in select top-grain leather with vinyl match and finished with mini-flange welting, Raymond delivers luxurious comfort with stylish modern flair that elevates your home.
| Weight | 266 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 83 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Raymond Antelope |
| Style | Modern |
| Collection | Raymond |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Raymond Leather Power Reclining Loveseat
Raymond Leather Power Reclining Loveseat
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Studio C Essentials Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.