Raymond Leather Power Reclining Loveseat
Top-grain leather power reclining loveseat with dual zero-gravity recliners and independently adjustable headrests for personalized comfort. Built-in USB ports keep devices charged while you relax.
"*" indicates required fields
Enjoy upscale comfort for two in the tastefully tailored Raymond Leather Power Reclining Loveseat. With dual zero-gravity recliners and independently adjustable headrests, you can each personalize your optimal position for reading, streaming, or relaxing together. Plush arms and a padded headrest with mini-flange welt detailing deliver refined softness, while built-in USB ports conveniently keep your devices charged and within reach. Handtailored in top-grain leather with a matching vinyl back and sides, Raymond delivers a supple feel and luxurious look that elevates your style–and your downtime.
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 61 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Raymond Antelope |
| Collection | Raymond |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Raymond Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.