
52410 Chair
$2,680.00 Original price was: $2,680.00.$698.99Current price is: $698.99.
CM Leather Chairs
$3,920.00 Original price was: $3,920.00.$2,638.99Current price is: $2,638.99.
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
This mid-sized sofa has some beautiful details to admire. It features a welted double track arm with a sloping shape from back to front as well as simple tapered legs. Also important to note are the taller-than-average loose back pillows that allow a person of any height to be comfortable. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman and queen sleeper.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Units | 130.0 |
Additional information
| Dimensions | 40 × 87 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Davis Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Vail Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.