Afeela Upholstered Sofa
Call for Price
Afeela Upholstered Swivel Chair
Call for Price
Afeela Upholstered Sofa
"*" indicates required fields
Description
Designed to impress, our Afeela Sofa pairs bold structure with soft, ruched upholstery. Wrapped in 100% polyester and supported by rubber wood, it’s a perfect blend of comfort and modern artistry. Sink in and let luxury embrace you. Available in Bronze, Fern Green and French Vanilla.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 38.6”D x 29.1”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubber Wood |
| Colors | Fern Green |
| Weight | 0 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 73″ |
| Seat Depth | 23″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Back Cushion Composition | Foam Feather & 100% Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.8″ |
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
Additional information
| Dimensions | 38.6 × 94 × 29.1 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Green |
| Detail Color | Fern Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Afeela |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Afeela Upholstered Sofa
Afeela Upholstered Sofa
Afeela Upholstered Swivel Chair
Afeela Upholstered Swivel Chair
Afeela Upholstered Swivel Chair
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.