Alaska Power Reclining Sofa with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Perfect for relaxing with the family, the Alaska offers deep, plush seats designed to sink into for extreme comfort. Contemporary styling and features like a power headrest and footrest come together in the handsome Alaska to provide personalized comfort. Alaska’s box border chaise seating includes blown-fiber back cushions, and high-resiliency foam seating for lasting support. The power headrest and recline functions are easily managed using a sleek activation switch that includes USB charging. Fully padded foam arm pillows take comfort to the next level, creating a comfortable surface for lounging. Opt for a grounded finish with a solid wood leg, or amplify Alaska’s style with a sleek metallic leg. Bring the Alaska into your favourite entertainment areas, and revel in home seating designed with your enjoyment in mind.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Bali Harvest |
| Depth | 39.80 |
| Displayed Covers | Bali Harvest,Valencia Ink,Solana Tusk,Arezzo Steel |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Piping and top stitching for beautiful, sophisticated tailoring |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.20 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Dimensions | 39.8 × 93.3 × 40.2 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Alaska |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.