Amsterdam Leather Power Recliner
Call for Price
Branford Leather Power Recliner Sectional W/laf Chaise
Call for Price
Amsterdam Leather Power Recliner Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Amsterdam Power Reclining Sofa offers the perfect blend of modern sophistication and luxurious comfort. Upholstered in premium leather, its sleek design features clean lines and a contemporary aesthetic. With individual power reclining seats, this sofa ensures personalized relaxation for everyone. Ideal for living rooms or entertainment spaces, it brings style, functionality, and ultimate comfort to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 77.95”W x 36.42”D x 39”H |
|---|---|
| Materials | 100% Top Grain Leather,Steel |
| Colors | Black |
| Weight | 200.3 lbs |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
Additional information
| Weight | 200.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.42 × 77.95 × 39 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Amsterdam |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Amsterdam Leather Power Recliner
Related products
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.