Mackenzie 73" Highboy Open Console WMPP1373-VBK
Call for Price
Amsterdam Leather Power Recliner Sofa
Call for Price
Amsterdam Leather Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
The Amsterdam Power Recliner combines sleek modern design with ultimate comfort. Upholstered in rich, supple leather, it features clean lines and a contemporary silhouette. With its effortless power reclining mechanism, you can easily find your perfect position for relaxation. Stylish and functional, this recliner is perfect for any living space, offering both luxury and convenience.
Product Details
| Overall Dimensions | 33.5”W x 36.5”D x 39”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Kona Brown |
| Weight | 88.1 lbs |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 2000 |
Additional information
| Weight | 88.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 33.5 × 39 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kona Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Amsterdam |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Amsterdam Leather Power Recliner Sofa
Related products
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.