Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields
Description
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power reclining sofa with power headrests. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Family gatherings stay cozy with soft, pad-over arms, contoured seats, extended footrests and Zero Gravity recline technology that provides a feeling of weightlessness. Useful features such as charging ports and power headrests offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 52.535 |
| Carton Weight | 302.000 lb |
| Product Weight | 302 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.