Mimas, 3 Lt Cluster Pendant
Call for Price

Calypso Non-extendable table 51525/2528+90271
Call for Price
C7-LT9-1072-2 – Sheppard Sofa
"*" indicates required fields
Description
Our Mid-Century Inspired sofa, designed with a sleek, low-slung profile and generous proportions. The carefully proportioned arm is Sheppard’s standout feature, while the oak base allows many finish opportunities. Sheppard’s transitional style is classic Carrier and Company and offers a luxurious, sink-in comfort. Crafted with both aesthetics and comfort in mind, this sofa is an anchor piece for any living space.
Product Details
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | Fiber |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Elegance Plush |
| Notes | Weltless |
| Volume | 107 cft |
| Weight | 198 lb |
| Leather | 241 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 15.50 yrd |
Additional information
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 106 × 34.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.