
756510 Chair
Call for Price
Cosmopolitan Collection - Roma Chair in Coal & Black
Call for Price
Design Options – C9 Sofas
"*" indicates required fields
Description
The C9 Series is a custom order program that allows you to select from 6 arms, 4 backs, 5 base styles, 19 finishes, and 31 pieces to create a look all your own. The program includes sofas, sectionals, sleepers, loveseats, chairs, and ottomans. For more information, go to the home page and click on Design Options and select C9. This piece has a three-sided front that allows you to more easily see and chat with someone on the opposite end!
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 24.0 |
| Style Cubes | 0.0 |
| Style Units | 136.0 |
Additional information
| Weight | 81.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 108 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Design Options – C9 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Recliners
Design Options – C9 Sofas
Design Options – C9 Sofas
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.