
Modular Office Universal Pedestal - 6511
Call for Price
Design Options – C9 Recliners
"*" indicates required fields
Description
This versatile chair 1/2 sleeper gives you maximum flexibility in a minimum amount of space. The chair opens into a twin size sleeper and the matching lift-top storage ottoman (sold separately) is built to hold blankets, sheets etc. They both can be fully customized within our C9 Design Options series: The C9 Series is a custom order program that allows you to select from 6 arms, 4 backs, 5 base styles, 19 finishes, and 31 pieces to create a look all your own. The program includes sofas, sectionals, sleepers, loveseats, chairs, and ottomans. For more information, go to the home page and click on Design Options and select C9.
Product Details
| Back Type | Box Bdr Attached |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 44.0 |
| Style Units | 166.0 |
Additional information
| Weight | 45.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Design Options – C9 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Chairs
Design Options – C9 Sofas
Design Options – C9 Sofas
Design Options – C9 Sofas
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.