Back to products
Maidstone Two-Drawer Side Table
Call for Price
CM Leather Sofas
"*" indicates required fields
Description
Classic traditional details and nail head trim accents are the things you’ll notice first on this gracefully finessed leather sofa. It features a rollover back, cut-back rolled arms, and beautifully turned legs that offer a familiar heirloom touch. Attached box border back pillows and Blend Down Coil Seat Cushions. This style is standard with one pair of LuxDown toss pillows in your choice of fabric. Optional nail finishes available. Also available are the matching loveseat, chair 1/2, and ottoman. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Attached Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Units | 145.0 |
Additional information
| Dimensions | 43 × 89 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | CM Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Davis Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.