Custom Blends Sofas
Call for Price
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
Call for Price
L1936-84 Crawley Sofa
"*" indicates required fields
Description
We still build upholstery exactly like our founders taught us, employing the time-honored tradition of 8-way hand tied spring systems. Every piece uses American-grown hard-wood ensuring maximum strength and longevity. 100% of our kiln-dried maple is grown in AHMI-certified sustainable hardwood forests. Dimensions: OUTSIDE: L 84″ D 38.5″ H 36.5″ INSIDE: L 65″ D 22.5″ H 20.5″ SEAT: H 19″ ARM H 26.5″
Additional information
| Dimensions | 84 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Wesley Hall |
| Color | Brown |
| Collection | Crawley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.