D44-22-BN – Tangier Sofa
"*" indicates required fields
Description
This faceted back sofa was inspired by Moroccan designs that are accentuated with an artful hand woven open weave pattern with a unique fretwork motif derived from Moroccan window architecture.
Product Details
| Material | Hularo |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 85 cft |
| Weight | 75 lb |
| Leather | 158 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 10.00 yrd |
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 81 × 33.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.