Flex Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Designed for a lifetime of flexibility, the Flex sofa makes the perfect gathering spot for relaxing and can be easily expanded and reconfigured as needs change. Built with Blue Steel Spring technology and sustainable stain-resistant performance fabric, the Flex sofa provides deep-seated, blissful comfort and long-lasting durability. And assembly is a breeze with a patented J-bracket “no-tool” method that takes minutes, rather than hours.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Flex |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 313-01, 313-02, and 313-40 |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Dimensions | 38 × 103 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Flex |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Flex Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 41 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Flex |
| Features | Fabric |
Flex Fabric Loveseat
| Dimensions | 37 × 72 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Flex |
| Features | Fabric |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.