Alder Grove 84" Fireplace Console
Call for Price
Hidden Treasures Spence Coffee Table And Bench
Call for Price
French Backless Settee
"*" indicates required fields
Description
Embodying the charm of French country style with a modern touch, the French Backless Settee exudes elegance without fuss. Crafted from sustainably grown mahogany with a creamy, soft finish, this settee pays homage to classic French antiques. Its woven rush seat adds a layer of rustic texture, offering a comfortable perch with natural charm. Perfect for an entryway, end of the bed, or as an accent piece in any living space, the settee blends sophistication and casual appeal effortlessly.
Product Details
| Item Weight | 28 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany and Rush |
| Weight Capacity | 500lbs. |
| Dimensions | W:50.25 x D:22 x H:18 |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 50.25 × 18 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Cream |
| Style | French Country |
| Collection | French |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
French Ladderback Side Chair
French Ladderback Side Chair
French Ladderback Side Chair
Related products
Studio C Essentials Sofas
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.