Today’s Hours Getting Hours
Back to products

Club Level Levitate Motion Sofa
$4,539.00 Original price was: $4,539.00.$3,048.99Current price is: $3,048.99.
Grixdale Reclining Sofa
"*" indicates required fields
SKU:
U6550488
Category: Outlet Sofas
Description
This reclining sofa looks good and feels good, thanks to its timelessly modern design and ample cushioning. Beautiful brown leather match upholstery is an upscale addition to your family space.
Additional information
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 84.38 × 29.63 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Boxberg Reclining Sofa
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 87 × 32 in |
| Color | Brown/Beige, Teak |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Draycoll Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 84 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Grey Sofa
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 82.5 × 19 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Tulen Reclining Sofa
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 87 × 36 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 84 × 31 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen Gaucho Power Reclining Sofa
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |











