Barlin Mills Sofa
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 38 in |
| Color | Brown, Umber |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | An updated look to a inline favorite 872. Featuring a new faux leather and jumbo stitching. Loose seat cushions and attached backs with plastic tri-block legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bixler Sofa
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 79 × 37 in |
| Color | Green, Olive |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Evansley Sofa
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Blue, Navy |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvellaâ„¢, Performance Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Contemporary sofa for a casual, modern look with plush side bolsters in Next-Gen Nuvella. Featuring the Next-Gen Nuvella true performance fabric that offers high UV protection while being bleachable as well as cleanable. This is excellent for a high traffic areas. Padded soft chenille featuring a subtle stria effect giving the material a linear patter for added dimension. Loose reversible cushions, loose reversible backs, and removable accent pillows with washable zippers for machine washing and low profile accent legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Gaelon Sofa
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 39 in |
| Color | Brown, Dune |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Gleston Sofa
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Onyx |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Altari Queen Sofa Sleeper
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 37 in |
| Color | Alloy, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Reclining Sofa
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 87 × 32 in |
| Color | Brown/Beige, Teak |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Sofa Chaise
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.75 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stracelen Sofa
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 97 × 40 in |
| Color | Brown/Beige, Sable |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Sofa
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Gravel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Draycoll Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 84 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Harleson Sofa
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 100 × 37 in |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |














